تزریق چربی ( Lipoinjection )

بافت چربی به دلیل مزایای بیشماری که دارد، می تواند به عنوان بهترین فیلر در پوست و زیبایی استفاده شود . بافت چربی یکی از فراوان ترین بافت های موجود در بدن می باشد این بافت از سلولهای بزرگ با هسته ی کناری ساخته شده است . بافت چربی مانند بالشی در تمام زیر پوست گسترده است این بافت نقش مهمی در ذخیره انرژی بدن به عهده دارد بافت چربی به دو نوع بافت سفید و قهوه ای تقسیم میشود . نوع قهوه ای حاوی سیتوکروم C است که در تبادلات آنزیمی نقش دارد . اما این بافت در دوران جنینی بیشتر است .

بافت چربی در ناحیه صورت ، برست ، باسن نقش اساسی در بادی شیپینگ و زیبایی کل بدن دارد زیرا حفظ چربی در این اندامها نشانه ی زیبایی و شادابی شخص می باشد. در حالیکه صورت ، باسن ، و برست لاغر که بافت چربی آن تحلیل رفته باشد چهره و اندام شخص پیر و شکسته به نظر می آید.

تحلیل رفتن بافت چربی با افزایش سن و از دست رفتن قوام پوست و شروع الاستوزهای موضعی ، شروع شده و بافت چربی زیر جلدی نیز شروع به کاهش حجم نموده و در افتادگی پوست نقشی کمتر از کاهش کمی و کیفی تولید کلاژن و الاستین در پوست ندارد. در نتیجه چینهای ناحیه نازولابیال و گلابلا عمیق تر و واضح تر می شوند زیرا چشمها گود میروند . تحلیل بافت چربی در اندامها بخصوص صورت، برست و باسن می تواند در کاهش وزن ناگهانی و مکرر ایجاد شود که در واقع تزریق چربی یا( Lipoinjection) در این موارد می تواند Indication داشته باشد.

تزریق چربی یک پروسه ای هست که از برداشت آن در نقاطی از بدن که بافت چربی اضافه انباشته شده باشد و با رژیم غدایی نرمال و ورزش حذف نمی شود ( بافت سلولیتی) منبع خوبی برای برداشت چربی و تزریق آن در نقاطی از بدن مثل صورت پشت دست های لاغر و چروکیده ، باسن و برست  می باشد.

بدین ترتیب بعد از آماده سازی بیمار، محل برداشت چربی را طراحی و مشخص کرده و محلول توموسنت برای تزریق در محلی که باید چربی در ان برداشته شود آماده سازی کرده و در آنجا تزریق می شود. تا بافت چربی آماده برای برداشت شود. و رگها منقبض شده تا از ایجاد خونریزی پیشگیری شود و نیز محل برداشت بیحس شود. این مراحل آماده سازی حدودا  بیست دقیقه طول میکشد.

بعد از آماده سازی مرحله برداشت در گذشته از سرنگهای 20 تا 60 سی سی برای برداشت چربی استفاده می شد ولیکن در حال حاضر از دستگاههای مدرن لایپوساکشن و یا دیگر دستگاههای مخصوص برداشت و آمادسازی چربی هم استفاده می شود . بعد از برداشت، چربی در سرنگهای مخصوصی گذاشته شده که به دو طریق می شود سلولهای چربی را از خونآبه یا محلول توموسنت جدا کرد. و بدین ترتیب سلولها، متمرکز و عاری از محلول اضافه شوند.

در خیلی موارد برای جداسازی  از خونآبه و متمرکز کردن سلولهای چربی بجای وارونه کردن سرنگها برای تخلیه خون آبه از سانتریفیوژ می شود استفاده کرد. ناگفته نماند که برداشت چربی در خیلی از بافت های سلولیتی بدلیل بالا بودن بافت  فیبروز، اغلب تارهای فیبر آغشته به سلولهای چربی می شوند. بنابراین باید سعی شود حد الامکان برداشت در بافت سلولیتی با فیبروز بالا انجام نگیرد چون این تکه های فیبر مخلوط با سلولهای چربی، می توانند در مرحله ی تزریق چربی با مسدود کردن کانولای دو میلی متری مشکل ایجاد کنند، علاوه براینکه تاثیری در پیوند گرفتن چربی ندارند.  ناگفته نماند که همه ی چربی های برداشت شده قابل تزریق نیستند چرا که بعضی از سلولهای چربی در حین برداشت و نقل و انتقال تخریب شده و به شکل روغن در می ایند که در انتها و یا ابتدای سرنگ حاوی سلولهای چربی انباشته می شوند و این چربی روغنی باید قبل از تزریق چربی از سرنگ تخلیه شود چرا که تزریق آن در بافت دریافت کننده می تواند موجب التهاب و در نهایت ایسکمی یا حتی نکروز بافتی شودکند.

علاوه بر این مقدار سلولهای چربی قابل تزریق در هر بافتی که معمولا لایه به لایه انجام می شود اندازه استاندارد مشخصی دارد در صورتی که تزریق چربی بیش ازحد مجاز انجام شود، سلولهای چربی اضافه در مرکز انباشته شده و چون در 3-4 روز اول بعد از تزریق، چربی تزریق شده از طریق انتشار و یا Diffusion تغدیه می شوند، چون فاقد مویرگ هستند و در مرکز سلولهای چربی تزریق شده ی اضافی، که خون به آنها نمی رسد دچار ایسکیمی  و در نهایت نکروز می شوند.  بدین ترتیب از نظر کلینیکال شخص دچار التهاب محل نکروز ( سلولیت) و دچار تب می شود که در صورتی که مقدار چربی اضافه تزریق شده با سرنگ تخلیه نشود التهاب و سلولیت و تب بالا می تواند تا حتی یک هفته ادامه پیدا کند حتی با مصرف انتی بیوتیکها ، ضد التهاب.  و لیکن بتدریج بعد از یک هفته بهبود می یابد.

بعد از 4-5 روز از تزریق چربی در بافت ، مویرگهای جدید ایجاد می شوند و یک هفته طول می کشد تا سلولهای چربی تزریق شده در محل جدید پیوند بگیرند . مسلما همه سلولهای چربی تزریق شده قابلیت پیوند را ندارند و به این دلیل هست که بعد از تزریق چربی، محل مورد نظر برجسته و متورم میشود که 90% این التهاب و تورم در ماه اول برطرف می شود این به این دلیل هست که فقط اون دسته از سلولهای چربی که سالم باقی می مانند می توانند پیوند بگیرند و بقیه بتدریج توسط ماکرو فاژها از بین می روند . معمولا تزریق چربی بر خلاف تزریق فیلر که تقریبا فقط خاصیت پر کنندگی دارد و خیلی کمتر خاصیت ترمیم کنندگی ، خاصیت ترمیم کنندگی چربی در بافت تحلیل رفته نقش بسیار مهمی دارد  .

ولیکن اگر بخواهیم از تزریق چربی در بافت جدید برای پر کردن و فرم دادن اندام استفاده کنیم ، ار آنجاییکه فقط 20 تا 30 درصد از چربی تزریق شده قابل پیوند هست که آنهم به عوامل مختلفی از جمله نوع چربی بیمار چگونگی برداشت این چربیها ( که تخریب نشوند از تروما در مرحله برداشت وآماده سازی و نیز نحوه ی تزریق درست ) و همچنین بعد از تزریق به نحوه ی برخورد بیمار ( تا 3 ماه در معرض نور آفتاب شدید و یا سونا و تروما قرار نگیرد ) چون این ها عواملی هستند که می توانند در، در صد پیوند سلولهای چربی در بافت جدید نقش مهمی داشته باشند. به همین دلیل هست که معمولا برای پر کردن، یک جلسه تزریق چربی کافی نمی باشد بلکه حداقل 2 تا 3 جلسه لازم به تکرار هست .

معمولا برای پر کردن ناحیه مورد نظر حداقل 2 تا 3 ماه باید صبر کرد از تزریق چربی قبلی، چرا که سلولهای پیوند شده قبلی زمان برای شکل گیری و استحکام ساختمانشان ( ترمیم) در محل جدید را پیدا کنند .