بوتاکس

 • استفاده از بوتاکس از 50- 60 سال قبل در درمان بعضی از بیماریها مثل میگرن، بلافروسپاسم ماهیچه های چشم، عرق های مکرر و بیش از حد کف دست و پا و زیر بغل و غیره شروع شد . ولی فقط از سی سال اخیر می باشد که بو تاکس در زمینه زیبایی به خصوص برای رفع چین های نیمه بالایی صوت (پیشانی، بین ابرو، کنار چشم) کاربرد پیدا کرده است.
 • در زمینه زیبایی، تزریق بوتاکس موارد منع و عوارضی هم داردکه بطور خلاصه ذکر خواهد شد:

موارد منع تزریق بوتاکس:

 1. در زنان باردار و شیرده
 2. افرادی که حساسیت و آلرژی به بوتاکس و یا مواد تشکیل دهنده آن داشته باشند و یا آلرژی به هر دارو یا آنتوبیوتیکی و موادی داشته باشند می توانند به بوتاکس هم آلرژی پیدا کنند
 3. افرادی که به بیماری نئوروموسکلار مثل میاستنیاگرویس باشند.
 4. افرادی که از قبل به هر دلایلی مبتلا به فلج عصب فیشال شده باشند.
 5. بیمارانی که مشکلات روحی و روانی داشته باشندو در حال مصرف داروهای اعصاب و آنتی دپرسیو می باشند.
 6. بیمارانی که در حال استفاده از آنتی بیوتیک های آمینو گلیکوسید، پنیسلامین، chinino ، بیماران فشار خون که در حال مصرف calcioantagonist ها می باشند. این داروها با تزریق بوتاکس تداخل کرده و اثر آن را افزایش می دهند و در نتیجه در ایجاد عوارضی دو بینی، بالا و پایین شدن ابروها می توانند نقش داشته باشند.
 7. بیماران سن بالای 70 سال، در بیماران بالای 50 سال مقدار تزریق باید محدود باشد.

مواردی که قبل از تزریق بوتاکس باید بررسی شود:

 • حداقل یک روز قبل از تزریق از مصرف آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون و نیز ویتامین E و امگا 3 خودداری کنند.
 • افرادی که قبل از تزریق بوتاکس لیفتینگ پیشانی، جراحی پلک کرده باشند باید حتما به پزشک معالج موضوع را اطلاع دهند چون این کار باعث تغییر آناتومی ماهیچه های این نقاط شده و پزشک در لحظه تزریق باید این جوانب را در نظر بگیرد
 • در بیمارانی که برای تزریق مراجعه می کنند و ابروهای نامتقارن دارند، بایستی گفته شود که احتمال دارد با تزریق بوتاکس این مشکل کاملا برطرف نگردد.
 • در بیمارانی که قبل از تزریق، افتادگی یک پلک یا دو پلک را دارند باید گفته شود که تزریق بوتاکس هیچ تاثیری در حل این مشکل نخواهد داشت
 • در افرادی که فعالیت ماهیچه پیشانی، بین ابرو و دورچشم شدید دارند و در طی سالها، شیارها و خط های عمیقی در این نقاط بر روی پوست ایجاد شده است، بعد از تزریق بوتاکس این شیارها از بین نخواهند رفت و در بعضی موارد نیاز به تزریق فیلر، بعد از تزریق بوتاکس نیزخواهد بود .

عوارض بعد از تزریق بوتاکس: درد، تورم و خارش از 24 الی 48 ساعت اول و بقیه بعد از چند روز اول می تواند ظاهر شود.

 • بیمار در 12 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید مطلقا محل تزریق را ماساژ دهد یا دوش بگیرد یا دست بزند یا کرم بمالد و در موقع دراز کشیدن باید به پشت دراز بکشد در غیر این صورت محلول تزریق شده احتمال جابجا شدن و تاثیر گداشتن روی ماهیچه های اطراف را داشته و می تواند در چند روز بعد ایجاد پتوز پلک ، پتوز ابرو را بکند که در این صورت 3 الی 4 هفته طول می کشد تا مشکل رفع شود و نیز بیمار تا 24 ساعت نباید ورزش کند.
 • سردرد تورم کبودی و خارش در ناحیه تزریق، پتوز ابرو، دوبینی که در صورت بروز، 3 الی 4 هفته طول می کشد، تا رفع شود. البته با مصرف کورتیزون و پماد و مصرف آنتی هیستامین و مسکن، درد و خارش زودتر بر طرف و بقیه عوارض ظرف 2 الی 4 هفته بر طرف می شود.