کاشت مو و ابرو

کاشت ابرو: کاشت ابرو می تواند به صورت کامل باشد  و یا قسمتی از دو ابرو (سر ابرو) یا در اثر تصادف یا به هر شکلی قسمتی از ابرو از دست رفته باشد. برای کاشت ابرو معمولا از برداشت تار موهای پشت سر استفاده می شود. معمولا قبل از کاشت ابرو بیمار ویزیت می شود و آزمایشات خون و ویزیت قلب برای افرادی که سن انها بالاتراز 40سال است انجام میشود و همچنین توصیه میشود که یک هفته قبل کاشت ابرو بیماراز مصرف آسپرین امگا 3 ویتامین E  و کشیدن سیگار ( که باعث افت اکسیژن پوست میشود خودداری کند ) بعد از انجام کاشت ابرو یک پانسمان ساده انجام میشود که تا 24 تا 48 ساعت بعد بیمار آن را نگه می دارد و همچنین داروهای لازم برای مصرف در منزل بر ای بیمار تجویز می گردد. در ضمن بیمار بعد از 24 ساعت نزد پزشک میرود برای برداشتن پانسمان و کنترل محل عمل ،  این به این دلیل هست که بخصوص در 24 ساعت اول که گرفت ها که معملا در ابرو تک شاخه ای کاشته میشو ند که در حین خواب تصادفا توسط بیمار کنده نشوند.

بعد از برداشت پانسمان بیمار به مدت 10الی 12 روز ، روزی یکبار باید حمام سر انجام دهد و از طریق شامپو محل سر و محل برداشت گرفت را با آرامی با ماساژدادن بشورد ، بدون دست زدن محل کاشت ابرو . چرا که تا 10 الی 12 روز از لحظه کاشت ابرو ناحیه ی کاشت باید بعد از شستن سر با سرم اب پاشی شود و بعد با قطره تقویت کننده ( هرتونیک) هم روی ناحیه کاشت و هم ناحیه برداشت هر 12 ساعت چکانیده شود .

گرفت های کاشته شده ظرف یک هفته پیوند می گیرند  و ساقه ها یشان تا 2 هفته رشد می کنند و بلندتر می شوند و بعد از 2 هفته ساقه ها بتدریج ریخته می شوند (و اگر چه بعضی ساقه ها دائمی باقی می مانند ) و بعد تا 3 ماه گرفت های پیوند شده بدون ساقه می مانند و از ماه سوم گرفت ها یکی پس ازدیگری شروع به ساقه دادن می کنند و معمولا تا 6 ماه 95 تا 99 در صد از گرفت های کاشته شده به طور دائمی ظاهر میشوند.

کاشت مو در خانمها و آقایان به دو روش FUT و یا FIT معمولا انجام می شود

کاشت مو برای خانمها و آقایان : طاسی مو در آقایان متفاوت هست نسبت به طاسی در خانمها ( طاسی آقایان مدل همیلتون و در خانمها هم اولسن هست ) یعنی اینکه در طاسی آقایان که بیشتر حالت ژنتیکی دارد در آن طاسی می تواند خط جلوی مو ( hair line) را شامل شود . و می تواند تا ورتکسص ادامه یابد. طاسی در خانمها معمولا خط هیر لاین حفظ می شود و اغلب طاسی در ناحیه فرون تال ( Frontal ) و ناحیه ورتکس ( Vertex ) . طاسی سر به درجه غالب بودن ژن طاسی بستگی دارد و می تواند از سن 18 الی 19 سالگی ظاهر بشه تا سن 50 سالگی . در خانمها طاسی جلوی سر اغلب دلیل هورمونی دارد در هر دو این موارد مکانیزم طاسی به این صورت هست که تسترون بیمار با گیرنده های تسترون که بر روی فولیکول ( Follicol ) از خط هر لاین تا فرتکس وجود دارد ترکیب میشود و باعث ریزش ساقه ی موی این نقاط می گردد که به مرور زمان ریشه مو( فولیکول) هم تحلیل می رود و در این صورت تقویت از طریق مکمل ها و مزو تراپی و غیره اثری نخواهد داشت و فقط با برداشت فولیکول مو در ناحیه پشت سر ( اکسی پیتال ) جایی که گیرنده های تستسترون بر روی فو لیکول مو وجود ندارد و بدین ترتیب با برداشت این فو لیکول ها و کاشت آن در ناحیه ی طاسی سر ساقه های جدیدی از این فو لیکول ها رشد خواهد کرد که خصوصیات رشد موهای نرمال را دارند و دائمی می باشند یعنی مثل موهای گرفت های طبیعی می توانند ساقه ها پریودیک بریزند و دوباره رشد بکنند  ، این گرفتها فولیکول هایشان که از پشت سر برداشته شده اند و در ناحیه ی طاسی کاشته شده اند دارای گیرنده تستسترون نیستند و در نتیجه حتی حضورشان در ناحیه ی طاسی باعث ریزش مو نمی شود.

در کاشت مو اول بیمار باید مشاوره شود تا نوع طاسی و وسعت آن و همچنین خصوصیات محل برداشت گرفت بررسی شود و ( بخصوص پوست ناحیه ی برداشت و الاستیسیتی آن ) و همچنین تعداد گرفتهایی که در هر سانتی متر مربع وجود دارد که حد نرمال آن حدودا 70 الی 80 گرفت در سانتی متر مربع می باشد . در ضمن تعداد فولیکول های مو در هر گرفت نیز اهمیت زیادی دارد هر گرفت می تواند شامل یک یا دو و تا پنج فو لیکول باشد هر چقدر تعداد فو لیکول ها در ناحیه برداشت پشت سر بیشتر باشد شانس برداشت بیشتر آن و کاشت گرفتهای بیشتری در ناحیه ی کاشت و در نتیجه تراکم بیشتری به حجم موی های کاشته شده خواهد داد . علاوه بر آن باید بررسی کرد که آیا بیمار یا شخص که می خواهد کاشت مو انجام دهد سیگاری هست ؟ چون کشیدن سیگار باعث افت اکسیژن سلولهای پوست بخصوص سلولهای فولیکولی شده و تاثیر منفی درپیوند ورشد فولیکولهای کاشته شده در ناحیه طاسی سر می گذارد در عین حال بیمار باید چکاب خونی شود و در آن علاوه بر بررسی همو گولوبین و مقدار آهن خون بیمار هم چک بشود ( چرا که کمبود آهن و اکسیژن یکی از علل ریزش موی سر می باشد ) در این آزمایش بررسی هپاتیت B  ( آنتی ژن HBSAG) و آنتی کورپ انتی HCV  انجام می شود.

توصیه به بیمار قبل از عمل کاشت مو: یک هفته قبل از عمل کاشت از مصرف آسپرین و داروهای مشابه و نیز امگا 3 ویتامین E  پرهیز کند و نیز از کشیدن سیگار خود اری کند

بعد از انجام کاشت مو پزشک توصیه های لازم از جمله تجویز دارو و آنتی بیوتیک لازم را به بیماردر منزل می کند . و را بعد از 24 ساعت برای کنترل و برداشت پانسمان سربیمار باید به پزشک مراجعه کند بعد از برداشت پانسمان به بیمار توصیه می شود که یکبار در روز حمام سر انجام دهد که در آن در حالیکه محل برداشت را و بقیه نقاط سر را با اب و شامپو به ارامی ماساژ می دهد ناحیه ی کاشت را بدون ماساژ دادن اجازه می دهد که آب و کف شامپو از روی آن عبور کند و در پایان کل سربخصوص ناحیه کاشت و برداشت را با سرم شستشو و به آرامی آب کشی کند و بعد اجازه بدهد که موهای سر بدون استفاده از فون و یا حوله خشک شود و بعد از اون روی هر دو ناحیه قطره ماینوکسیدل 5 درصد در آقایان و ماینوکسیدل 2.5 درصد در خانمها چکیده شود و بعلاوه در ناحیه ی برداشت پماد آنتی بیوتیک نیز مالیده شود و این کار را بیمار تا یک هفته انجام می دهد . معمولا پیوند گرفتهای کاشته شده  ظرف 7 الی 8 روز ( یک هفته ) تکمیل می شود و بعد از آن ساقه ی گرفت ها به مدت یک هفته دیگر شروع به رشد کردن و بلند شدن می کنند بدین ترتیب بعد از دو هفته از کاشت مو ساقه های رشد کرده بتدریج می ریزند ( البته بعضی از ساقه ها دائما در جای خود باقی می مانند ) تا سه ماه محل کاشت بر می گردد به حالت قبل از کاشت مو . در طول این مدت خیلی مناسب هست که بیمار از مکمل های تقویت کننده پوست و مو ، PRP و مزو تراپی این ناحیه کاشت و تغدیه مناسب که حاوی سبزیجات و میوه جات و پروتئین لازم را داشته باشد استفاده کند و حد الاامکان از کشیدن سیگار خودداری کند .

بعد از سه ماه 95 درصد از فولیکول های کاشته شده شروع به ساقه دادن می کند ساقه هایی که مثل ساقه ی موی طبیعی رفتار خواهند کرد یعنی با ریزش  پریودیک، ساقه ها دوباره رشدشان را از سر می گیرند یعنی حالت موی طبیعی پیدا می کنند.