مینی فیس لیفت یا کشیدن پوست اضافه ی نیمه پایینی صورت

در این روش جراحی ، برشهای محدودتری نسبت به لیفت کامل صورت برای بالا کشیدن بافت افتاده پوست انجام می گیرد در واقع عملی هست از مجموع کشیدن پوست اضافه از گونه تا زیر غبغب یا چانه . در صورتی که بیمار چربی اضافه در ناحیه غبعب داشته باشد در شروع جراحی لیفت ، ساکشن غبغب هم انجام می شود که بدین ترتیب زاویه ی فک ( مندی بل ) فرم می گیرد . معمولا لیفت جراحی نیمه پایینی صورت در افراد بالای 40- 45 سال  که دچار الاستوز درجه 3 و 4 به دلیل پیری فیزیولوژیک و نیز عوامل مختلف دیگر از جمله اثرات مضر اشعه ی خورشید که به مرور زمان باعث تخریب و تجزیه ساختمان کلاژن پوست می گردد و در کنار رژیم لاغری سخت و ممتد و نیز با افزایش سن پوست صورت دچار خشکی، نازکی و در نهایت چین و چروک و تحلیل چربی زیر پوست که همه اینها دست به دست هم می دهند تا افتادگی یا الاستوز درجه 3 یا 4 بوجود بیاید که در نهایت با درمان از طریق کرم یا روشهای جوان سازی غیر جراحی برطرف نمی گردد .

الاستوز به 4 درجه تقسیم می شود الاستوز درجه ی 1 و 2 یعنی افتادگی جزئی و متوسط  پوست صورت ، نیازی به لیفتنگ جراحی ندارد.  بلکه با کشیدن پوست اضافه ی نیمه پایینی صورت از طریق نخ لیفت کننده مخصوص و چند مرحله لیزر فرکشنال و نیز با چند جلسه میکرو نیدلینگ افتادگی صورت رفع می گردد .مثلا افراد زیر 40 سال که در اثر چاقی و لاغری ممتد پوست بدن و صورتشان شل و افتاده می شود در واقع مبتلا به الاستوز درجه 1 و 2 می گردند  .

در این روش لیفت جراحی ، خط برش از ناحیه ی شقیقه ی داخل موی سر به طرف لاله ی گوش انجام می شود که در پشت گوش ختم می شود . و شامل کشیدن و برداشتن پوست های اضافه از گونه تا زیر چانه  را می شود .

این عمل جراحی را می شود بدون بیهوش کردن بیمار و با یک سدیشن ( بی حسی موضعی و ریلکس کردن بیمار که بعد از انجام این کار ، بیمار هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد حتی بعد از اتمام عمل ) انجام داد .

در ویزیت اولیه بیمار ( مشاوره اولیه )  هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی مورد بررسی پزشگ قرار می گیرد ، چرا که فردی کاندید این عمل جراحی می شود که مطلقا دچار افسردگی نباشد ( در این صورت اول باید مشکل افسردگی درمان شود ) و همچنین وجود الاستوز درجه 3 یا 4 ضروری می باشد و شخص از نظر فیزیکی سالم و مبتلا به دیابت و یا فشار خون بالا و یا بیماریهای تنفسی و یا هرگونه بیماری خاص دیگری نباشد به عبارت دیگر بیمار در حال مصرف داروی خاصی برای درمان بیماریهای دیگر نباشد . در ضمن قبل از انجام عمل ، آزمایشات خون برای عمل جراحی ، ویزیت قلب و با الکترو کاردیو گرام و اکوکاردیو گرام و RX دستگاه تنفسی انجام  شود و در عین حال از یک تا دو هفته قبل از عمل بیمار باید از کشیدن سیگار ، از مصرف آسپرین و هر قرصی از خانواده آسپرین ( FANS )، قرص های ضد انعقاد خون ،کپسول امگا 3 و ویتامین E جلو گیری کند .در ضمن قبل از شروع عمل، پزشک موظف است رضایت نامه ای که تمام توضیحات کامل در مورد اثرهای مثبت و منفی عمل نیز در آن ذکر شده به بیمار بدهد و بیمار بعد از مطالعه آن و موافقت به عمل آن را امضا کند .

دوره نقاهت این عمل یک هفته تا 10روز می باشد و بسته به اینکه همراه با ساکشن غبغب باشد گن مخصوص ساکشن غبغب و لیفت صورت در پایان عمل به صورت بیمار بسته می شود  و تا یک هفته تا ده روز نگه داشته می شود و در صورتی که در حین عمل ساگشن غبغب هم صورت گرفت بعد از سه الی چهار هفته از انجام آن، ماساژ از طریق LPG یا RF و غیره برای 6 تا 8 جلسه برای برطرف کردن ناهمواری احتمالی که معمولا بعد از ساکشن می تواند ظاهر شود. در پایان عمل پزشک داروی آنتی بیوتیک و مسکن لازم برای استفاده در منزل را به بیمار تجویز می کند ، بعد از این عمل صورت بیمار گرد و متورم به نظر می آید و معمولا کبودی کمی ایجاد می شود .

بیمار بعد از 24 تا 48 ساعت بعد از عمل بیمار نزد پزشک برای کنترل و برداشتن پانسمان برمی گردد.

بعد از یک هفته بخیه های عمل کشیده می شوند و بیمار بعد از یک ماه ، سه ماه و شش ماه و یک سال برای کنترل نزد پزشک می آید.

از عوارض احتمالی این عمل می تواند ایجاد هماتوم ( جمع شدن مایع در ناحیه لیفت صورت در زیر پوست ) باشد ، اگر بموقع توسط پزشک تحت کنترل قرار نگرفته و تخلیه نشود در نهایت می تواندمنجر به عفونت و یا حتی نکروز پوست گردد.