اهمیت Body shaping در جراحی زیبایی

ایجاد تناسب اندام در افراد جوان که مشکل الاستوز یا افتادگی پوست درجه یک دارند و یا اصلا افتادگی پوست ندارند یعنی پوستی سفت و جوان دارند ولیکن بدلیل شرایط کاری یا زندگی، رژیم غذایی صحیحح ندارند. و نیز بدون فعالیت بدنی روزانه می باشند می توانند دچار سلولیت موضعی در نقاط مختلف بدن شوند مثل پشت، کمر، پهلو، شکم و غیره. این چربیهای اضافه ( سلولیت موضعی) برای اینکه مقاوم به درمان با رژیم غذایی صحیح و فعالیت بدنی روزانه بشود نیاز به انباشته شدن به مدت زمان نسبتا طولانی دارد، و به ندرت با رژیم غدایی و ورزش قابل حذف هست. در نتیجه برای حدف این چربیهای مقاوم نیاز به یک راه حل چند بعدی می باشد که علاوه بر رژیم غدایی صحیح و فعالیت بدنی منظم روزانه و نوشیدن دو لیتر آب در روزف به انجام لایپو ساکشن برای برداشت این چربیها و بعد از 4 هفته استفاده از گن مخصوص ساکشن که با خاصیت ارتجاعی خود و در عین حال فشارنده ( Elastocompressive) تا هرگونه  مایع تجمع یافته در بافت ساکشن شده را تخلیه و نیز لایه پوست که در حین انجام ساکشن از لایه هایپو درم زیرین جدا شده دوباره بهم جوش بخورند و دیگر فضای مرده ای برای تجمع مایع که بعد ایجاد سرم و بتدریج دچار عفونت نگردد علاوه براین پن در فرم دهی بدن بعد از تخلیه چربی اضافه از اندام نقش مهمی دارد ولیکن اگر چه که با انجام لایپو ساگشن ما سعی بر ای داریم که چربی های اضافه را از موضعهای مورد نظر حذف کرده و به تناسب اندام برسیم ولیکن این کار اغلب منجر به یک عارضه ای که بسیار معمول هست بعد از انجام ساکشن می شود که برای رفع آن لازم است برای 6 الی 8 جلسه با دستگاه های چون Covittion، RF، LPG و غیره در فاصله هر 2 هفته یکبار ماساژ انجام شود تا 80 الی 90 درصد از ناهموایهای بعد از ساکشن برطرف گردد و تا اندام فرم طبیعی خود را بدست آورد. و ادامه فعالیت بدنی روزانه و نیز نوشیدن روزانه 2 لیتر آب و رژیم غذایی سالم و درست، دوباره چربی اضافه در بدن تجمع پیدا نکند. بر اساس تجربیات عملی ما در روی افراد زیادی که عمل ساکشن انجام داده ایم اگر چه که در صورت رعایت نکردن در بافت ساکشن شده دوباره چربی می تواند تجمع پیدا کند ولیکن هرگز به انباشتگی مرحله قبلی خود نخواهد رسید و برای اینگه این اتفاق بیفتد حداقل 1 سال زمان نیاز هست. مثل در ابدو مینو پلاستی، Brachioplasty، ساکشن غبغب در لیفت جراحی صورت و غیره.

و علاوه بر این ، ما امکان ساکشن مجدد را نیز داریم برای چربیهای که مجدد افزوده شده اند.

اما با افزایش سن و یا در اثر رژیم غذایی اشتباه و سخت و مداوم پوست بدن علاوه بر چربی اضافه دچار الاستوز و افتادگی شدید می شود ( Lipodistrophia ). بدین ترتیب علاوه بر رژیم غذایی درست و فعالیت بدنی روزانه که نیاز هست وزن بدن را به حد نرمال در آوریم انجام لایپو ساکشن برای برداشت چربیهای اضافه و لیفت با لیپو لیزر ( شاید در چند مرحله ) در محل برداشت چربی و یا نقاط دیگر بدن که دارای افتادگی پوست هستند ضروری می شود و علاوه بر این ماساز با امواج رادیو فرکانسی با RF و یا امواج التراسون با Covittion و غیره حداقل برای 10 الی 12 جلسه ضروری هست.

اما در مواردی که افتادگی پوست (Elastos درجه 4) شدید باشد دیگر حتی فقط با لایپو ساکشن و لیفت با لیپو لیزر توام با ماساژ با امواج رادیو فرکانسی و یا اولتراسون برای الاستوز درجه 4 کافی نمی باشد و در این صورت لیفت از طریق جراحی اندیکیشن پیدا می کند. این لیفت جراحی در نقاط خاصی از بدن انجام پذبز است مثل لیفت جراحی داخل بازو ( Brachioplasty)، ( Abdominoplasty) یا لیفت جراحی شکم و همچنین لیفت جراحی داخل ران، برای افتادگی درجه 4 پوست داخل ران و افتادگی پوست ناحیه تناسلی، لیفت جراحی افتادگی سینه ( Mastopexy) و در آخر لیفت جراحی نیمه ی صورت با گردن ( Midfacial lift) و یا مینی فیس لیفت، لیفت نیمه صورت و لیفت غبغب.

در اغلب موارد لیفت جراحی قبل از انجام ان در صورت وجود چربیهای اضافه در محل انجام لیفت اول با ساکشن چربی اضافه را برداشته و حذف کرده تا پوست برای لیفت شدن کشش کافی را پیدا کند.