جوان سازی پوست با RF

بافت درم پوست صورت و بدنمان سلولهایی بنام فیبرو بلاست دارند که مسئول تولید فیبرهای پروتئینی بنام کلاژن والاستین که عامل استحکام و کشش پوست بوده و از ایجاد افتادگی (الاستوز) و چین و چروک پوستی جلوگیری می کنند این سلول های فیبروبلاست درم، مولکولهای دیگری نیز تولید می کنند از جمله اسید هیالورو نیک که همانند اسفنج باعث جذب آب در خود و در نتیجه عامل نگه دارنده رطوبت مناسب در سطح بافت پوست را فراهم می سازد. سلول های فیبرو بلاست از بدو تولد تا سنین 20-25 سالگی حداکثر فعالیت خود را انجام می دهند که البته تغذیه مناسب که حاوی پروتئین و مصرف آب و سبزیجات و میوه جات کافی روزانه می باشد تا هم مقدار پروتئین لازم که حاوی اسید آمینه های کافی باشد به مصرف سلول های بدن به خصوص سلول های فیبرو بلاست که در سراسر لایه درم پوست صورت و بدنمان قرار دارند برسد و باید تولید فیبرهای پروتئینی کلاژن والاستین بکنند. که کارشان محافظت و نگه داشتن اورگانهای بدنمان می باشد. عواملی که باعث تخریب و تحلیل رفتن بافت ها ی کلاژن و الاستین پوست می شوند و نیز از غلظت اسید هیالورو نیک آن می کاهند می شوند می تواند عوامل زیر باشند:

  • پیری فیزیولوژیک پوست باشد که با افزایش سن ما اتفاق می افتد یعنی بتدریج که از سن 20-25 سالگی عبور می کنیم و سن و سال ما می گذرد روند پیری سلولهای بدن، یک روند پیش رونده خواهد بود ولی ما می توانیم برای به تاخیر انداختن آن راه چاره ای بیاندیشیم که همان تغذیه درست، نوشیدن آب زیاد و مصرف سبزیجات و میوه جات و استفاده از چربی های غیر اشباع امگا سه و غیره می باشد.
  • عوامل خارجی چون اشعه خورشید، آلودگی آب و هوا و مواد آرایشی نیز در تحلیل و تخریب بافت پوستمان نقش مهمی دارند که از آنها نیز باید پیشگیری کرد با مصرف کرم های مرطوب کننده و کرم های ضد آفتاب.
  • چین و چروک پوستی که در نتیجه انقباض ماهیچه ای به وجود میآیند مثل چین و چروک ابرو، پیشانی، دور چشم که باید با لیفتینگ جراحی حل شوند و یا تزریق بوتاکس، و نیز پلک بالا و پایین ( بلافروپلاستی ) برای برداشتن چین اضافه این ناحیه.
  • چین و چروک پوست که در اثر کاهش تولید کلاژن و الاستین و نیز تحلیل و تخریب آنها و نیز تحلیل غلظت اسید هیالورو نیک پوست، به وجود می آید که ترمیم آن به چند روش انجام میشود : لیزر فرکشنال صورت ، RF صورت، مزو لیفت صورت، PRP صورت و تزریق ژل صورت، لیفتینگ جراحی صورت،این روش ها می توانند به طور متناوب و یا در کنار هم انجام شوند. مثلا در لیفتینگ جراحی صورت فقط پوست اضافه کشیده و برداشته می شود ولی بعد از آن باید با روش های دیگر مثل PRP، RF، مزولیفت و یا لیزر فرکشنال به تنهایی یا با هم به طور متناوب انجام شوند تا یک نتیجه مطلوب نهایی در لیفت و کلاژن سازی پوست گرفته شود.

معمولا کلاژن سازی پوست 6 ماه زمان لازم دارد تا تکمیل شود، در مورد استفاده از دستگاه RF  این مدت زمان را میشود به جلسات مختلف تقسیم کرد.

افتادگی و چین و چروک پوست صورت به 4 درجه طبقه بندی می شود:

افتادگی پوست درجه 1و 2: در افتادگی پوست درجه یک صورت تعداد جلسات RF حدودا از 12-14 جلسه می باشد در کنار انجام جوان سازی با روش های دیگر توصیه می شود..

و افتادگی درجه 3 و 4 بدون لیفتینگ جراحی جوابگو نمی باشد بنابراین بعد از لیفت جراحی در الاستوز درجه 3 و 4 علاوه بر RF ،انجام میکرو نیدلینگ و تزریق فیلر و بوتاکس و PRP و استفاده از کرم های ضد چروک و لیفت کننده قوی توصیه می شود برای نگه داشتن نتیجه ی لیفتینگ جراحی و نیز بهبود بخشیدن کلاژن سازی پوست ضروری می باشد.

 تزریقPRP

(PRP=(Platelets Rich Plasma روشی است که از طریق آن با سانتریفیوژفون خود بیمار، پلاکت های آن که حاوی فاکتور رشد سلول های بنیادی و نیز فاکتورهای رشد و ایجاد مویرگ های تازه در بافت بیمار میباشد را که با افزودن فعال کننده این فاکتورها از بیرون، فعال کرده و بعد از تزریق در بافت مورد نظر، سلول های بنیادی آن بافت را تحریک برای نوسازی می کند . ناگفته نماند که با این روش برای استخوان سازی در ایمپلنت دندان در دندانپزشکی، در استخوان سازی در مفاصل و نیز ترمیم غضروف مفاصل در ارتوپدی به کار می رود. ولیکن در زمینه Cosmetology در جراحی پلاستیک و پوست و مو، حدودا 10 سال است که در اروپا و آمریکا اعمال میشود و یکی دو سال است در ایران نیز معمول شده است .

این روش در جراحی پلاستیک بعد از عمل لیفتینگ جراحی صورت ، در ترمیم زخم ناحیه ی دهنده گرفت پوستی ، در کنار لیزر فرکشنال و RF  صورت برای کلاژن سازی و در ترمیم اسکارجای جوش صورت و نیز در ترمیم و بهبودی چین و چروک و تیرگی دور چشم و دور لب موثر می باشد .همچنین برای بهبودی پوست پشت دست نقش مهمی دارد البته همانند روش های دیگر با یک جلسه نمی توان نتیجه نهایی را گرفت بلکه حداقل 3- 4 جلسه در فاصله 3- 2 ماه یکبار در کنار روش های دیگر بسیار موثر خواهد بود.

مکانیسم کار این روش این طور است که تزریق در صورت علاوه بر تحریک سلول ها بنیادی پوست مثل فیبرو پلاست ها که تولید کلاژن و الاستین را تشدید می کند، درایجاد مویرگ های جدید در این بافت ها ترمیم پوست و تیرگی و چین و چروک دور چشم را بهبود می بخشد .

PRP برای رشد بهترو جوانه زدن موهای ضعیفی که به دلایل مختلف در زیر پوست سر مانده و قدرت رشد و نمو ساقه جدید را ندارند، با تحریک و تجدید خون رسانی بافت فولیکول موها آن ها را رشد و نمو می دهد و در کنار مزو تراپی و با کاشت مو، نتیجه بسیار مطلوب می دهد.

عوارض PRP: PRP نباید در زنان باردار، در افرادی که کورتیزون در دراز مدت مصرف می کنند و نیز در افرادی که بیماری اوته ایمون دارند انجام شود.

*** بعد از تزریق PRP بیمار برای 24 ساعت نباید محل تزریق را شست شو دهد اگر چه که تزریق به شکل اینترادرمال می باشد و با سر سوزن بسیار ریز و ظریف صورت می گیرد.

در محل تزریق می تواند کبودی خفیفی ایجاد شود که ظرف 2 -3 روز بر طرف خواهد شد ، ولی بیمار برای رفع کبودی  بهتر است محل تزریق شده تا 12 ساعتی ماساژ داده نشود.

همان طور که ذکر شد جواب هر جلسه بعد از 2- 3 ماه مشاهده خواهد شد و حدودا 10- 30 درصد می باشد و برای گرفتن نتیجه نهایی، حدودا 3 جلسه ضروری می باشد.