منابع نور در Light based  Hair Reduction

چرخه رشد مو

هر مو در بدن انسان  مستقل از موهای مجاور خود یک چرخه رشد را می پیماید که شامل مراحل :

 • Anagen (رشد فعال)
 • Catagen (برگشت)
 • Telogen (استراحت)

طول هر مرحله از چرخش، همچنین طول کل چرخه ، نسبت به محل مو در بدن و سن و جنس فرد متفاوت است . مثلا مرحله آناژن پوست سر تا سه سال طول می کشد و کاتاژن چند هفته و تلوژن 100 روز.

مرحله آناژن بهترین زمان برای انجام لیزر موی زائد هست یعنی انرژی حرارتی لیزرها که بوسیله ساقه ی مو به سلول های بنیادی (Stem cell) موجود در فو لیکول مو.

موهای کرکی و موهای ضخیم : موهای بدن از کراتین که در فولیکول مو تولید می شود ساخته می شوند کراتین یک پروتئین سخت است که به وفور در ناخن ها وجود دارد . موها بر حسب تجمع میزان کراتین و ملانین در آنها 1- به موهای نازک کم رنگ و کوتاه ( Vellus Hairs)، موهای ضخیم پر از رنگ دانه ، سفت و بلند ( Termianl Hairs )

موهای کرکی و نازک معمولا در کل نواحی بدن و در هر دو جنس پراکنده اند و در حفظ حرارت بدن موثر هستند.

موهای ضخیم معمولا در نواحی سر ، زیر بغل ، تناسلی در هر دو جنس و در مردان در صورت ، سینه ، ران ، پشت کمر نیز رشد می کند.

موهای ناخواسته ( زائد ) به دو دسته تقسیم می شوند 1- Hirsutism هیرسوتیسم : افزایش رشد مو در زنان در نواحی حساس به آندروژن مانند چانه ، سینه ، صورت.

هیرسوتیسم در جوانان بین 9 تا 20 سال می توانند از تخمدان پلی کیستسک باشد . همچنین هیرسوتیسم می تواند از عارضه ی جانبی برخی از داروها باشد.

2- پر مویی ( Ipertirchosis) : یعنی افزایش رشد مو در هر جای بدن در هر دو جنس ، پر مویی می تواند ارثی، مادر زائی ، اکتسابی و یا ثانویه به مصرف داروها باشد و یا عامل نژادی یا خانوادگی داشته باشد مثلا آسیایی ها و سیاه پوستان استعداد بیشتری در رشد موهای زائد نسبت به سفید پوستان دارند.

تغییرات هورمونی مربوط به دوره های مختلف زندگی می تواند عامل تجربه ی رشد موهای زائد برای برخی از افراد باشد مانند زمان بلوغ ، حاملگی و زایمان ، یائسگی و غیره.

با بالا رفتن سن در زنان آندروژن بیشتری در بدن آنها ترشح می شود لذا می تواند موجب ظهور موهای ترمینال در چانه ، لب بالایی و گردن آنها گردد.

مکانیسم عمل نور بر فولیکول های مو (Light Base Hair Reduction )

 • فتو ترمال ( Fotothermal )
 • فتو مکانیکال (Fotomeccanical )
 • فتو کیمیکال ( Fotochemical )

اثر فتو ترمال : رنگ دانه ملانین در اپیدرم بسیار کم است حتی در پوست تیره و در مقابل به میزان زیاد در مو تجمع یافته است.

ملانین، طول موج های از 600 الی 1100 نانو متر را به خوبی جذب می کند.

طول موج های کمتر از 600 نانو متر بوسیله همو گلوبین و پروتئین و بالاتر از 1100 نانو متر بوسیله آب بافت ها جذب می شوند.

بدین ترتیب پوست در مقابل محدوده ی طول موج 600 تا 1100 نانو متر شفاف ( Transparent ) است و دراین محدوده، ملانین به عنوان تنها کرو مو فور هدف جذب کننده نور است .

وقتی نور لیزر با طول موج های 600تا 1100 نانو متر به پوست می تابد ملانین موجود در ساقه ی مو با جذب بخش اعظم انرژی، گرم شده و با انتقال گرما به سلولهای موجود در فولیکول مو ( استم سل ) موجب تخریب آن خواهد شد.

لیزرهای :

 • روبی،  Ruby nm 694
 • دایود ، Diode 810nm
 • الکساندراید ، Alexandrite 755 nm
 • ان دی اگ ، Nd-yag 1064nm
 • آی پی ال ها، IPL 600nm – 1100nm بوده و بنابراین می توانند در برطرف کردن موهای زائد کاربرد داشته باشند.

همان طوری که اشاره شد ملانین به میزان زیادی در ساقه مو یعنی بافت هدف تجمع یافته است ولی به هر حال به میزان کمتری در اپیدرم یا بافت غیر هدف نیز وجود دارد و می تواند با جذب نور تابیده شده از طرف لیزر یا IPL  و افزایش حرارت، موجب آسیب پوستی یعنی قرمزی، سوختگی گردد به همین دلیل برای به حداقل رساندن آسیب اپیدرم باید به دو موضوع دیگر توجه نمود.

1- تنظیم پالس، با توجه به زمان استراحتی بافت (Termal Relaxation Time ( TRT یعنی زمان لازم تا 50 در صد از انرژی حرارتی از بافت هدف به اطراف هدایت شود.

میزان نفوذ نور در پوست با طول موج آن رابطه مستقیم دارد یعنی هر چه طول موج بیشتر شود میزان نفوذ آن نیز بیشتر است.

2- استفاده از کولینگ (Cooling) با کاستن دمای اپیدرم احتمال آسیب حرارتی آن را به شدت کاهش می دهد.

پوستهای تیره حاوی ملانین بیشتری نسبت به پوست های روشن هستند لذا هر چه پوست بیمار تیره تر باشد اهمیت تنظیم عرض پالس و استفاده از کولینگ بیشتر خواهد بود.

بهترین لیزر فتو ترمال برای حدف موهای تیره، لیزر روبی 694nm  ودایود Diode 800nm  و کیو سوئیچت با مکانیزم فتو مکانیکال ، بهترین لیزر فتو ترمال برای پوست های روشن با موهای تیره الکساندراید می باشد.

برای حذف موهای سفید می شود از روش فتو مکانیکال ( Q-switiched Nd-Yag) و الکترولیز استفاده کرد.

اثر فتو مکانیکال :  

پالس های نور با عرض خیلی کوتاه در حد نانو ثانیه مانند (Q-switiched Nd-Yag ) می توانند با اعمال شوک آکوستیکی به ملانوسیت ها موجب شکستن آنها بصورت مکانیکی گردند این پالسها هر چند ممکن هست موجب افزایش سریع حرارت در ملانین نیز شوند لاکن مکانیسم اصلی عمل آنها فتومکانیکال هست ، شکستن ملانو سیتها موجب آسیب به فو لیکول مو می شود ولی آن را بطور کامل تخریب نمی کند بنابراین برای کاهش موهای زائد، با این مکانیسم خیلی طولانی مدت نخواهد بود به همین دلیل این روش برای پوست های تیره مناسب تر هست.

اثر فتوکیمیکال :

در این روش یک ماده حساس به نور مانند ALA  از طریق وریدی یا جلدی وارد بدن شده و در بافت هدف تجمع می یابد. با تاباندن نور لیزر به بافت هدف  ماده حساس به نور فعال گشته و موجب تولید رادیکال های آزاد اکسیژن و بدنبال آن باعث تجمع شدن مواد سیتو توکسید در سلولهای بافت هدف شده و در نهایت موجب تخریب سلولهای بافت هدف می گردند.

لیزر Nd-yag Long – Pulsed 1064nm که از برانگیختن Neodymium , Aluminum Garnet  در محفظه ی تشدید کاواک حاصل می شود و برای حذف موهای زائد بکار می رود بخصوص در افراد با پوست تیره حتی نوع 5 آن .

IPL ها :

امروزه IPL ها با ارائه ی همه ی طول موج های نور با شدت بالا از جایگاه ویژه ای در حوزه ی پوست و زیبایی برخوردارند و با روشن کردن لامپ های گزنئن پر توان ، طول موج های بین 290 تا 1200 نانو متر را با شدت بالا تولید و منتشر می کنند . با قرار  دادن فیلترهای Cut off در مقابل نور خروجی آنها، می توان محدوده ی طول موجی مورد نیاز را جدا کرده و برای اهداف درمانی مورد نظر استفاده کرد. برای انجام هیرریداکشن با IPL ها ، از فیلتر های 590 نانو متر for Normal Skin  و 640 نانو متر برای پوست های تیره ( For tanned Skin  ) استفاده کرد.

IPL ها بدلیل موقعیت مشابه با لیزرها در درمان ، عملکرد ایمن و قیمت مناسب ، امروزه جایگاه ویژه ای را در انجام هیرریداکشن به خود اختصاص دادند.

قبل از شروع درمان با لیزر یا IPL برای Hair Reduction موارد زیر باید بررسی شود

مشاوره بیمار و بررسی آن :

 • بررسی احتمال وجود علل هورمونی ، خانوادگی، دارویی ، تومارال برای پر مویی
 • و آیا بیمار مستعد تیخال دور دهان و هرپس تناسلی می باشد
 • مصرف داروهای خاص مثل ایزوترتینوئین ( راکوتان ، آکوتان، دکوتان)
 • هیرسوتیسم در زنان از Teenage تا 20 سالگی که دارای سیکل قاعدگی بدون تخمک گذاری باشند.

عواملی که ایجاد پر مویی می کنند

 • مثل مصرف داروهای استروئیدی آنا بولیک ( دی هیدرو اپی تستسترون ) که امروزه خانمهای ورزشکار مورد استفاده قرار می دهند.
 • داروهای مثل مترونیدازول ، کورتون ها ، سیکلوس پورین ها ایجاد پر مویی می کنند.
 • ماینوکسیدیل ، فینی تو ئین ، دیازوگساید نیز باعث رشد موهای کرکی می شود.
 • BMI بیش از 27، بالا بودن فشار خون، سندرم کوشینگ، بزرگی تیروئید و یا توده در آن، غده آدرنال و تخمدان.

مراقبت های قبل از هیر ریداکشن

حداقل یک ماه تا یک ماه و نیم قبل از لیزر موهای زائد باید از برنزه ( دریا ) و یا با سولاریم اجتناب کرده و نیز از کندن مو توسط اپیلاسیون و یا الکترولیز موها خودداری کرد چون کندن مو قبل از لیزر درمانی، کرومو فر هدف یعنی ملانین را که برای اثر لیزر Hair Reduction  لازم است از میان بر می دارد. ولیکن تراشیدن یا استفاده از کرم موبر بلا مانع است.

مراقبت های روز درمان :

پاک کردن هر گونه مواد آریشی از موضع درمان ، معمولا انجام لیزر بدلیل ایجاد گرما در سطح پوست می تواند قدری درد ناک باشد ( بسته به وسعت کار ) . بدین ترتیب در صورت نیاز، پوشاندن سطح موضع با یک لایه از بیحسی موضعی ( EMla ) در زیر پوشش پلاستیکی برای 30 دقیقه قبل از انجام لیزر یا IPL مناسبتر است.

در افرادی که از داروی خاصی مثل ایزو تریتینوئین مصرف می کنند و یا افرادی که پوست آفتاب سوختگی دارند و نیز دارای تب خال دور لب و یا هرپس اندام تناسلی فعال هستند نباید لیزر انجام داد همچنین روی ناحیه تاتو شده بدن بدلایل زیبایی و غیره اگر لیزر یا IPL  برای حذف موهای زائد استفاده شود ریسک کم رنگ کردن تاتو وجود دارد در این زمینه قبل از انجام کار باید با بیمار مشورت کرد. در افرادی که زخم کلوئید در بدن دارند و یا مستعد آن هستند بهتر است بیمار را از ریسک اثر لیزر روی کلوئید مطلع کرد.

در حین انجام لیزر و یا IPL برای حذف موهای زائد از کولینگ و یا از مالیدن ژل در سطح پوست بخصوص در مورد IPL استفاده شود.

مراقبت بعد از لیزر

در صورت قرمزی پوست بعد از لیزر از کرم های خنک کننده و ضد التهاب  مثل ژل آلئورا ، و یا آیسپک و در مورد سوختگی از پمادهای سوختگی مثل Recove  و غیره استفاده شود اسیکلویر در صورتی که مستعد تبخال و یا هرپس اندام تناسلی باشد، اجتناب از آفتاب، از خاراندن پوست واستفاده از مواد آرایشی و یا حتی کرم ضد آفتاب، چون روی پوست ملتهب و حساس از انجام لیزر سوزش را بیشتر می کند.

فاصله یک جلسه موی زائد با جلسه بعدی

چون انجام Hair Reduction  به حضور ملانین ساقه مو نیاز است در نتیجه بدون رویش مجدد مو بستگی به چرخه ی رشد مو دارد که زمان میانگین آن 6 تا 8 هفته می باشد.

در صورتی که درمان Hair Reduction، بر حسب رنگ پوست، نوع لیزر و درجه ی فلوئینسی، بطور ایده ال انتخاب شود انجام لیزر هیچ گونه عارضه ای بدنبال نخواهد داشت

استفاده لیزر در افراد باردار، چون لیزر اثر موضعی دارد مشکلی بوجود نمی آورد ولیکن چون بدلیل گرمایی که در سطح پوست ایجاد می کند که می تواند باعث قدری درد و یا سوزش شود و این ممکن هست موجب پریشانی زن باردار شود بهتر هست در زنان باردار استفاده نشود و در اطفال نیز ایمن بودن استفاده از لیزر هنوز بطور کامل مطالعه نشده است.